Alsancak Kasabası

Alsancak Kasabası,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Girne İlçesinin 10 km batısında Lapta ile Karaoğlanoğlu arasında yer alan deniz kenarında çok şirin bir turizm kasabasıdır.1974 öncesinde kasabanın ismi Karava olarak bilinmekteydi.Karava kelimesi ,Rumca gemi anlamı taşımakta olup,önemli bir limanı bulunan yerleşim yerine pek çok gemi gelmesinden dolayı buraya Karava denmekteydi.

20 Temmuz1974 günü Anavatan Türkiyeden Adadaki barışı sağlamak üzere gelen Türk Barış Kuvvetleri çıkarmanın ilk adımını bu kasabadan gerçekleştirmiştir.çıkarmanın gerçekleşmesi ile birlikte Türk Bayrağının Adaya ilk önce bu bölgeden girmesi ‘Alsancak’adının verilmesine temel nedendir.Çıkartmanın yapıldığı sahile ise Çıkartma Plajı adı verilmiştir.

yeri olan Alsancağın nüfusu 6000 civarında olup,bu nüfus yaz aylarında 10000’i bulmaktadır.Alsancak kasabasında 1985’lere kadar narenciye,özellikle limon yetiştiriciliği oldukça gelişmişti.Ancak yer altı kaynaklarının kuruması ve inşaatların artması ile birlikte bu sektör sekteye uğramış bölgede limon bahçesi sayısı azalmıştır.Alsancak Kasabası içerisinde birçok tarihi yer ve turistik tesislerde mevcuttur.

Turistik Tesisler:MeritCrystalCove,MeritRoyal,Merit Premium ,Denizkızı Hotel ,Ada Hotel,RiverSide Tatil Köyü,Green Holiday Village,Almond Holiday Village,BareHill tatil köyü,CitrusTree Holiday Village ,Golden Bay Otel,MevkonHotel,MoonandSea Tatil Köyü,ParkLine Tatil Köyü,Primary Tatil Köyü,PinebayTatilköyü,Nosheenotel,VillaClup,Kings Court Otel,The Villa Eyparadise tatil köyü,IlgazClup,Santoria tatil köyü.

Tarihi Yerler:1974 yılında gerçekleşen Mutlu Barış Harekatının yapıldığı yer Yavuz Çıkarma Anıtı,AlbayKaraoğlanoglu Şehitliği ve Müzesi Alsancak Sınırları içerisinde yer almaktadır. Yine tarihi bir yer olan Lambousa antik şehride belediyemiz sınırları içerisindedir.Lambousa kentinin Yunanistan’ın güneyindeki Lakonya’nın bir kolonisi olarak M.Ö 2000 yılının hemen sonlarında kurulduğu bilinsede kazılar sonucunda 3000’li yıllara giden kalıntılara ulaşılmıştır.

Turistik yerleri ve tarihi eserleri ile zengin bir kasaba olan Alsancak ,Mutlu Barış harekatından sonra Belediyesi ile halkına hizmet vermektedir.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığının son yapmış olduğu düzenlemeler ile Yeşiltepe,Ilgaz,İncesu ve Malatya Köyleri Alsancak belediyesine baglanarak bu köylerin tüm ihtiyaçları (Çöp,su,aydınlatma,temizlik)Alsancak Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

Alsancak belediyesi sportif ve sosyal faaliyetlere büyük önem vermekte olup Belediyenin bünyesinde faaliyet gösteren ,halkdansları,santrançtakımı,bilardo takımı ve Türk sanat müziği korosu ile yaklaşık 130 gencimize ve yetişkinimize hiçbir ücret almadan hizmet vermektedir.Belediyemiz Kasabamızın Futbol takımınada büyük destek verip sahalarınında tüm bakımını üstlenmiş durumdadır.

Tüm bölge halkının denize hiçbir ücret vermeden girdiği eski Maramonteplajınıda Alsancak Belediyesi Halk Plajı yaparak bölge halkına hizmet veren Belediye,ayrıca eski adı OldMilos (eski değirmen )olan dinlenme ve piknik yerinide halkın hizmetine sunmuştur.Alsancak Kasabasında KKTC’de faaliyet gösteren bir çok özel bankanın şubesi,Postahane ve ilkokulda bulunmaktadır. Alsancak Belediyesinin Belediye Başkanlığını ise Fırat Ataser yapmaktadır.

FacebookWhatsappInstagram